Panasonic Electronic Components ECQ-E4103KFA
ECQ-E4103KFA picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4103KFA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4103KFA.pdf
Availability of ECQ-E4103KFA
QUANTITY
ECQ-E4103KFA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4103KFA
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4103KFA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4103KFA
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4103KFA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4103KFA Details Description
Related parts for ECQ-E4103KFA
RES 1 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 440VWM DO214AB datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 15 F 8" YEL datasheet.pdf