Panasonic Electronic Components ECQ-E4123KZ
ECQ-E4123KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4123KZ
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4123KZ.pdf
Availability of ECQ-E4123KZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E4123KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4123KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4123KZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.532" L x 0.197" W (13.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4123KZ
Related LinksECQ-E, ECQ-E4123KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4123KZ Details Description
Related parts for ECQ-E4123KZ
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 29.59MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 3W DO216AA datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HDR, 2MM PITCH, 50P, R/A, MT, 8U datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf