Vishay/Dale RN60E1822FB14
RN60E1822FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E1822FB14
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E1822FB14.pdf
Availability of RN60E1822FB14
QUANTITY
RN60E1822FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E1822FB14
Internal Part NumberEIS-RN60E1822FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E1822FB14
Related LinksRN60E1, RN60E1822FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E1822FB14 Details Description
Related parts for RN60E1822FB14
JUMPER-H1501TR/A3048N/H1501TR 10 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT 4UCSP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
ADAPTER MODULE W/O DSUB MALE datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IGBT 1200V 230A 1250W TO264 datasheet.pdf