Panasonic Electronic Components ECQ-E4124RKF
ECQ-E4124RKF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4124RKF
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4124RKF.pdf
Availability of ECQ-E4124RKF
QUANTITY
ECQ-E4124RKF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4124RKF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4124RKF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.197" W (18.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4124RKF
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4124RKF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4124RKF Details Description
Related parts for ECQ-E4124RKF
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 210PS .050" SLD datasheet.pdf
SPOT O'GOLD MINI PV CTW-18-20 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
FERR CHIP HI CURR 11 OHM 2A 0603 datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 PLUG-CABLE 1M datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf