Panasonic Electronic Components ECQ-E4153JF9
ECQ-E4153JF9 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4153JF9
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4153JF9.pdf
Availability of ECQ-E4153JF9
QUANTITY
ECQ-E4153JF9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4153JF9
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4153JF9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.173" W (10.30mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4153JF9
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4153JF9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4153JF9 Details Description
Related parts for ECQ-E4153JF9
CBL RIBN 60COND 0.050 WHITE 100' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 900MHZ 16WQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPEA 10POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf