Panasonic Electronic Components ECQ-E4223KZ
ECQ-E4223KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4223KZ
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4223KZ.pdf
Availability of ECQ-E4223KZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E4223KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4223KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4223KZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(K)
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.532" L x 0.197" W (13.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4223KZ
Related LinksECQ-E, ECQ-E4223KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4223KZ Details Description
Related parts for ECQ-E4223KZ
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC COMP ECL SNGL W/LATCH 16-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
GDT 260V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 370MA 850 MOHM datasheet.pdf