Panasonic Electronic Components ECQ-E4225KFW
ECQ-E4225KFW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4225KFW
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E4225KFW.pdf
Availability of ECQ-E4225KFW
QUANTITY
ECQ-E4225KFW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4225KFW
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4225KFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4225KFW
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4225KFW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4225KFW Details Description
Related parts for ECQ-E4225KFW
TOOL HAND CRIMP RP34L SERIES datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER LINEAR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 720MA 430 MOHM datasheet.pdf
BOARD DEMO STEF05 STEF12 E-FUSE datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEAT SHRINK PVC CLEAR 2" datasheet.pdf