API Delevan ER1641-272JP
ER1641-272JP picture photo
Mfg. Part Number
ER1641-272JP
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 535MA 280 MOHM
Datasheet Download
ER1641-272JP.pdf
Availability of ER1641-272JP
QUANTITY
ER1641-272JP Order Process
Ship out your order
Specifications of ER1641-272JP
Internal Part NumberEIS-ER1641-272JP
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance2.7µH
Tolerance±5%
Current Rating535mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant92MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ER1641-272JP
Related LinksER1641, ER1641-272JP Datasheet, API Delevan Distributor
ER1641-272JP Details Description
Related parts for ER1641-272JP
IC REG LDO 9V 1.5A TO220F datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 12V 65W datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RS 2.5 8CCT NO KEYING datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 44.7VC DO214AA datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf