Panasonic Electronic Components ECQ-E4333KF3
ECQ-E4333KF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4333KF3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4333KF3.pdf
Availability of ECQ-E4333KF3
QUANTITY
ECQ-E4333KF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4333KF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4333KF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4333KF3
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4333KF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4333KF3 Details Description
Related parts for ECQ-E4333KF3
RELAY TIMER DPDT 6-60MIN 120VAC datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 8DFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 99MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 1A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf