Panasonic Electronic Components ECQ-E4393JF3
ECQ-E4393JF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4393JF3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4393JF3.pdf
Availability of ECQ-E4393JF3
QUANTITY
ECQ-E4393JF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4393JF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4393JF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.193" W (12.00mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4393JF3
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4393JF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4393JF3 Details Description
Related parts for ECQ-E4393JF3
CONN HEADER 5POS .156 VERT TIN datasheet.pdf
VARISTOR 324V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 3.6KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 150 OHM 7SIP datasheet.pdf
LL3R 5.08/54/90 3.2SN OR BX datasheet.pdf
LED COB CXA1310 3500K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf