Rohm Semiconductor MCR006YZPF1801
MCR006YZPF1801 picture photo
Mfg. Part Number
MCR006YZPF1801
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
MCR006YZPF1801.pdf
Availability of MCR006YZPF1801
QUANTITY
MCR006YZPF1801 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR006YZPF1801
Internal Part NumberEIS-MCR006YZPF1801
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductROHM Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR006YZPF1801
Related LinksMCR006Y, MCR006YZPF1801 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR006YZPF1801 Details Description
Related parts for MCR006YZPF1801
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES MO 1W 1.2 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2A SCH6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8"-100' BLACK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 8SIP datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 21C 21#16 SKT PLUG datasheet.pdf
1200UF 6.3V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf