Panasonic Electronic Components ECQ-E4474JF
ECQ-E4474JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4474JF
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E4474JF.pdf
Availability of ECQ-E4474JF
QUANTITY
ECQ-E4474JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4474JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4474JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.307" W (18.50mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4474JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E4474JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4474JF Details Description
Related parts for ECQ-E4474JF
CONN SPRING CONT 04 POS .217 SMD datasheet.pdf
Crystal 15.0000MHz 30ppm Series 25 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONN RECEPT 50-POS W/STRAIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
LED 3535 GRN 525NM 350MA HP SMD datasheet.pdf