Panasonic Electronic Components ECQ-E4474JF
ECQ-E4474JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4474JF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E4474JF.pdf
Availability of ECQ-E4474JF
QUANTITY
ECQ-E4474JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4474JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4474JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.307" W (18.50mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4474JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E4474JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4474JF Details Description
Related parts for ECQ-E4474JF
RES SMD 15K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 20-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 5A GP20 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf