Panasonic Electronic Components ECQ-E4563KF3
ECQ-E4563KF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4563KF3
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4563KF3.pdf
Availability of ECQ-E4563KF3
QUANTITY
ECQ-E4563KF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4563KF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4563KF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.197" W (12.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4563KF3
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4563KF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4563KF3 Details Description
Related parts for ECQ-E4563KF3
TERM BLOCK HDR 32POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 32POS datasheet.pdf
EVAL MOD FOR BQ2040 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 8-SOIC datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3113K 4SMD datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 96POS datasheet.pdf
DIODE MOD FAST 1.2KV 140A CC datasheet.pdf