Panasonic Electronic Components ECQ-E4563KFB
ECQ-E4563KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4563KFB
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4563KFB.pdf
Availability of ECQ-E4563KFB
QUANTITY
ECQ-E4563KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4563KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4563KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.197" W (12.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4563KFB
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4563KFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4563KFB Details Description
Related parts for ECQ-E4563KFB
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 6V datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX QD 2-1 16-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 15VOUT SIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 6A 125V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 20COND 28AWG 100' datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 38V SNT-4A datasheet.pdf