Panasonic Electronic Components ECQ-E6104KFB
ECQ-E6104KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6104KFB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E6104KFB.pdf
Availability of ECQ-E6104KFB
QUANTITY
ECQ-E6104KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6104KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6104KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.248" W (18.50mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6104KFB
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6104KFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6104KFB Details Description
Related parts for ECQ-E6104KFB
RF DUAL TRANSISTORS NPN SOT-363 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V 0606 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 40V 8A TO252-4 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS MINI-U MNL RED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 11.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf