Panasonic Electronic Components ECQ-E6123JFW
ECQ-E6123JFW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6123JFW
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E6123JFW.pdf
Availability of ECQ-E6123JFW
QUANTITY
ECQ-E6123JFW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6123JFW
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6123JFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.177" W (12.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.504" (12.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6123JFW
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6123JFW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6123JFW Details Description
Related parts for ECQ-E6123JFW
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 4CH 16QSOP datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER RED datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT datasheet.pdf
INDUCTOR 8MH COMMON MODE HORIZ datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 20A WR LD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC 1.3W WR datasheet.pdf