Panasonic Electronic Components ECQ-E6124RJF
ECQ-E6124RJF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6124RJF
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E6124RJF.pdf
Availability of ECQ-E6124RJF
QUANTITY
ECQ-E6124RJF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6124RJF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6124RJF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.248" W (18.50mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6124RJF
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6124RJF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6124RJF Details Description
Related parts for ECQ-E6124RJF
HOOK-UP STRND 30AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.44GHZ SOT23-8 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf