Panasonic Electronic Components ECQ-E6473JF9
ECQ-E6473JF9 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6473JF9
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E6473JF9.pdf
Availability of ECQ-E6473JF9
QUANTITY
ECQ-E6473JF9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6473JF9
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6473JF9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.256" W (12.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6473JF9
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6473JF9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6473JF9 Details Description
Related parts for ECQ-E6473JF9
IC TXRX LEVEL SHIFT 3ST 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 15A 65VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 900UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 503MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 16.5VC DO13 datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
FUSE 10A TRACTION datasheet.pdf