Panasonic Electronic Components ECQ-E6473KFB
ECQ-E6473KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6473KFB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E6473KFB.pdf
Availability of ECQ-E6473KFB
QUANTITY
ECQ-E6473KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6473KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6473KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.256" W (12.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6473KFB
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6473KFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6473KFB Details Description
Related parts for ECQ-E6473KFB
RES METAL OX 2W 0.1 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
GDT 420V 20% 60KA datasheet.pdf
IC FPGA 200 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 500MA WFDFN datasheet.pdf
IC DEMOD DVB-T2/T/C/S/S2 48QFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 6SON datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf