Panasonic Electronic Components ECQ-E6564JFW
ECQ-E6564JFW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6564JFW
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.56UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E6564JFW.pdf
Availability of ECQ-E6564JFW
QUANTITY
ECQ-E6564JFW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6564JFW
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6564JFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6564JFW
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6564JFW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6564JFW Details Description
Related parts for ECQ-E6564JFW
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 22POS OR datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 6V RED datasheet.pdf
FAN BLOWER 97.2X33MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FC-FC 8-PLEX datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf