Panasonic Electronic Components ECQ-E6564JFW
ECQ-E6564JFW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6564JFW
Brief Description
CAP FILM 0.56UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E6564JFW.pdf
Availability of ECQ-E6564JFW
QUANTITY
ECQ-E6564JFW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6564JFW
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6564JFW
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6564JFW
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6564JFW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6564JFW Details Description
Related parts for ECQ-E6564JFW
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS .5MM DUAL SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10B M25 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
SL VERT LATCH HEADER TIN 8POS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 160MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
ACCY MIRROR MNT 3/4 RT ANGLE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
IE-MINIMC, TP-TX/SSFX-SM1550-SC datasheet.pdf
ITRAC 15 ROW BP - 9C GUIDE RT W/ datasheet.pdf
22UF 50V 8,2X11MM 105C 2000H datasheet.pdf