Panasonic Electronic Components ECQ-E6684JFW
ECQ-E6684JFW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6684JFW
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E6684JFW.pdf
Availability of ECQ-E6684JFW
QUANTITY
ECQ-E6684JFW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6684JFW
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6684JFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.453" W (26.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6684JFW
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6684JFW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6684JFW Details Description
Related parts for ECQ-E6684JFW
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
LED 7SEG 1" SGL 585NM YLW CA datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT DUSTY BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN CAP FOR .1F. RCPT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IGBT 650V 60A 270W TO247 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
MICRO 15 F 12" RBW FLOAT datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 0.5MM SMD datasheet.pdf