Panasonic Electronic Components ECQ-E6824JFW
ECQ-E6824JFW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6824JFW
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E6824JFW.pdf
Availability of ECQ-E6824JFW
QUANTITY
ECQ-E6824JFW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6824JFW
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6824JFW
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.445" W (31.00mm x 11.30mm)
Height - Seated (Max)1.004" (25.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6824JFW
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6824JFW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6824JFW Details Description
Related parts for ECQ-E6824JFW
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1500 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PIN datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 1.935A 60 MOHM datasheet.pdf
DIN 41626 MALE CONNECTOR FOR 230 datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E BLK datasheet.pdf
CABLE SHIELDED 4POS datasheet.pdf