Panasonic Electronic Components ECQ-E6824KZ
ECQ-E6824KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6824KZ
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E6824KZ.pdf
Availability of ECQ-E6824KZ
QUANTITY
ECQ-E6824KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6824KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6824KZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(K)
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.673" L x 0.512" W (42.50mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.516" (38.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6824KZ
Related LinksECQ-E, ECQ-E6824KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6824KZ Details Description
Related parts for ECQ-E6824KZ
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT CRIMP SKT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .125 DIP 72POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A SOD123F datasheet.pdf
RF CABL MMCX ML STR / ML RA 18" datasheet.pdf