Panasonic Electronic Components ECQ-P1H153GZ
ECQ-P1H153GZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-P1H153GZ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 2% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-P1H153GZ.pdf
Availability of ECQ-P1H153GZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-P1H153GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-P1H153GZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-P1H153GZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-P(Z)
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±2%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.197" W (12.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-P1H153GZ
Related LinksECQ-P1, ECQ-P1H153GZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-P1H153GZ Details Description
Related parts for ECQ-P1H153GZ
POWER STRIP QUADBLOC+2 6.3MM QC datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT89 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS VERT GOLD datasheet.pdf
LED MODULE STRIP WHITE datasheet.pdf
STK600 ROUTING CARD AVR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 741 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
500 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
OSC MEMS 14.3182MHZ CMOS SMD datasheet.pdf