Panasonic Electronic Components ECQ-P1H473GZ
ECQ-P1H473GZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-P1H473GZ
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 2% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-P1H473GZ.pdf
Availability of ECQ-P1H473GZ
QUANTITY
ECQ-P1H473GZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-P1H473GZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-P1H473GZ
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±2%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.236" W (14.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-P1H473GZ
Related LinksECQ-P1, ECQ-P1H473GZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-P1H473GZ Details Description
Related parts for ECQ-P1H473GZ
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 3.81MM REFL C-MT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 6WSON datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 50ppm 12.5pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MSFT DVR HALF-BRG 100V 8DFN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.9A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf