Panasonic Electronic Components ECQ-P4183JU
ECQ-P4183JU picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-P4183JU
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-P4183JU.pdf
Availability of ECQ-P4183JU
QUANTITY
ECQ-P4183JU Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-P4183JU
Internal Part NumberEIS-ECQ-P4183JU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-P(U)
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.768" L x 0.236" W (19.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-P4183JU
Related LinksECQ-P, ECQ-P4183JU Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-P4183JU Details Description
Related parts for ECQ-P4183JU
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
1000 OHM PLATINUM RTD ELEMENT datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 20A QC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS IN-LINE datasheet.pdf
HYFEN BANTAM CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf