Panasonic Electronic Components ECQ-P4473JU
ECQ-P4473JU picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-P4473JU
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-P4473JU.pdf
Availability of ECQ-P4473JU
QUANTITY
ECQ-P4473JU Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-P4473JU
Internal Part NumberEIS-ECQ-P4473JU
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-P(U)
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.768" L x 0.315" W (19.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-P4473JU
Related LinksECQ-P, ECQ-P4473JU Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-P4473JU Details Description
Related parts for ECQ-P4473JU
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
ADAPTER INT 80C196 DIP40/PLCC68 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
BOOSTER PACK 1.73" E-INK DISPLAY datasheet.pdf