Panasonic Electronic Components ECQ-P6332JU
ECQ-P6332JU picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-P6332JU
Brief Description
CAP FILM 3300PF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-P6332JU.pdf
Availability of ECQ-P6332JU
QUANTITY
ECQ-P6332JU Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-P6332JU
Internal Part NumberEIS-ECQ-P6332JU
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-P(U)
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.236" W (14.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-P6332JU
Related LinksECQ-P, ECQ-P6332JU Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-P6332JU Details Description
Related parts for ECQ-P6332JU
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 2.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC DIODE/DGTL TEMP SENSOR 10WSON datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE PIN datasheet.pdf