Panasonic Electronic Components ECQ-U2A105MLA
ECQ-U2A105MLA picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A105MLA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 20% 275VAC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-U2A105MLA.pdf
Availability of ECQ-U2A105MLA
QUANTITY
ECQ-U2A105MLA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A105MLA
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A105MLA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UL
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.004" L x 0.472" W (25.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)