Sullins Connector Solutions AMM30DCKS
AMM30DCKS picture photo
Mfg. Part Number
AMM30DCKS
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156"
Datasheet Download
AMM30DCKS.pdf
Availability of AMM30DCKS
QUANTITY
AMM30DCKS Order Process
Ship out your order
Specifications of AMM30DCKS
Internal Part NumberEIS-AMM30DCKS
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMM30DCKS
Related LinksAMM3, AMM30DCKS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AMM30DCKS Details Description
Related parts for AMM30DCKS
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 150mA Backlight 10-WSON (3x3) datasheet.pdf
IC SPDT SW LNA 2.40GHZ 24MCOB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V JB 0603 datasheet.pdf
GENERATOR TONE 77GX2 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf