Panasonic Electronic Components ECQ-U2A124MV
ECQ-U2A124MV picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A124MV
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 20% 250VAC RAD
Datasheet Download
ECQ-U2A124MV.pdf
Availability of ECQ-U2A124MV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-U2A124MV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A124MV
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A124MV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UV
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.004" L x 0.256" W (25.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A124MV
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A124MV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A124MV Details Description
Related parts for ECQ-U2A124MV
RES 820 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 250MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 44POS datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf