Panasonic Electronic Components ECQ-U2A273MV
ECQ-U2A273MV picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A273MV
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 20% 250VAC RAD
Datasheet Download
ECQ-U2A273MV.pdf
Availability of ECQ-U2A273MV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-U2A273MV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A273MV
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A273MV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UV
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.177" W (17.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A273MV
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A273MV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A273MV Details Description
Related parts for ECQ-U2A273MV
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 12V OUT SIP datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 342MA 113 MOHM datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 9pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 320 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL PROC ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.2A SYNC datasheet.pdf