Panasonic Electronic Components ECQ-U2A684MG
ECQ-U2A684MG picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A684MG
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 20% 275VAC RAD
Datasheet Download
ECQ-U2A684MG.pdf
Availability of ECQ-U2A684MG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-U2A684MG Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A684MG
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A684MG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLECQ-U2A(G), ECQ-E2W(C) 06/Mar/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UG
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.004" L x 0.492" W (25.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A684MG
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A684MG Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A684MG Details Description
Related parts for ECQ-U2A684MG
LCD GRAPHIC 240X64 BLU/WHT LED datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 2KN/80 AR UC datasheet.pdf
IC DIGITAL IF FRONT END 64-HTQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOD COVER BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf