Panasonic Electronic Components ECQ-V1273JM3
ECQ-V1273JM3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1273JM3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-V1273JM3.pdf
Availability of ECQ-V1273JM3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-V1273JM3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1273JM3
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1273JM3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-V Series 16/Jun/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-V
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1273JM3
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1273JM3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1273JM3 Details Description
Related parts for ECQ-V1273JM3
RES SMD 1.91KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.5K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3500K SCREW MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 0.191 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf