Panasonic Electronic Components ECQ-V1H103JL
ECQ-V1H103JL picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1H103JL
Brief Description
CAP FILM 10000PF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1H103JL.pdf
Availability of ECQ-V1H103JL
QUANTITY
ECQ-V1H103JL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1H103JL
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1H103JL
Standard Package100
SeriesECQ-V
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC50V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.126" W (7.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1H103JL
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1H103JL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1H103JL Details Description
Related parts for ECQ-V1H103JL
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 150MW 0603 datasheet.pdf
IC MCU USB 32K FLASH 48TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 7.3PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 150MA 3.5 OHM TH datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 10C UNSHLD 300V datasheet.pdf