Vicor Corporation VI-21M-EX-F1
VI-21M-EX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21M-EX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W
Datasheet Download
VI-21M-EX-F1.pdf
Availability of VI-21M-EX-F1
QUANTITY
VI-21M-EX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21M-EX-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21M-EX-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21M-EX-F1
Related LinksVI-21M, VI-21M-EX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21M-EX-F1 Details Description
Related parts for VI-21M-EX-F1
IC BUS BUFFER TRI-ST SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMC datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
LITERATURE PACKET 6X9X0.75" datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 5W T18 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 320MA 1.9 OHM TH datasheet.pdf