ECS Inc. International ECS-100-18-4-DN
ECS-100-18-4-DN picture photo
Mfg. Part Number
ECS-100-18-4-DN
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-100-18-4-DN.pdf
Availability of ECS-100-18-4-DN
QUANTITY
ECS-100-18-4-DN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-100-18-4-DN
Internal Part NumberEIS-ECS-100-18-4-DN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49US-DN
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency10MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-100-18-4-DN
Related LinksECS-100, ECS-100-18-4-DN Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-100-18-4-DN Details Description
Related parts for ECS-100-18-4-DN
EVAL MOD FOR THS3001 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3.15A 125VAC/VDC datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 0.35W TO92 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MALE HOUSING 2POS 2WAY 5MM datasheet.pdf
6POS PLUG PNL MNT 14-16 W/GSKT datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECPORT X2 GATEWAY COMM 25PK datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf