ECS Inc. International ECS-100-S-18-TR
ECS-100-S-18-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-100-S-18-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 10.0000MHz 30ppm Series 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-100-S-18-TR.pdf
Availability of ECS-100-S-18-TR
QUANTITY
ECS-100-S-18-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-100-S-18-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-100-S-18-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-12
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency10MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.465" L x 0.220" W (11.80mm x 5.50mm)
Height0.098" (2.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-100-S-18-TR
Related LinksECS-100, ECS-100-S-18-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-100-S-18-TR Details Description
Related parts for ECS-100-S-18-TR
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 12NS 144TQFP datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 1W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf