ECS Inc. International ECS-120-S-5P-TR
ECS-120-S-5P-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-120-S-5P-TR
Brief Description
Crystal 12.0000MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-120-S-5P-TR.pdf
Availability of ECS-120-S-5P-TR
QUANTITY
ECS-120-S-5P-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-120-S-5P-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-120-S-5P-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
FamilyCrystals
SeriesCSM-7
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-120-S-5P-TR
Related LinksECS-120, ECS-120-S-5P-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-120-S-5P-TR Details Description
Related parts for ECS-120-S-5P-TR
RES SMD 12.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
DAUGHTER CARD C VERSION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf