ECS Inc. International ECS-160-20-23A-TR
ECS-160-20-23A-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-160-20-23A-TR
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ECS-160-20-23A-TR.pdf
Availability of ECS-160-20-23A-TR
QUANTITY
ECS-160-20-23A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-160-20-23A-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-160-20-23A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-64A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-160-20-23A-TR
Related LinksECS-160-, ECS-160-20-23A-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-160-20-23A-TR Details Description
Related parts for ECS-160-20-23A-TR
LED GREEN CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM RED datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47.5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf