ECS Inc. International ECS-160-20-5PDN-TR
ECS-160-20-5PDN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-160-20-5PDN-TR
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-160-20-5PDN-TR.pdf
Availability of ECS-160-20-5PDN-TR
QUANTITY
ECS-160-20-5PDN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-160-20-5PDN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-160-20-5PDN-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-160-20-5PDN-TR
Related LinksECS-160-2, ECS-160-20-5PDN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-160-20-5PDN-TR Details Description
Related parts for ECS-160-20-5PDN-TR
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 5V MINI datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 164K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf