ECS Inc. International ECS-160-20-5PXDN-TR
ECS-160-20-5PXDN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-160-20-5PXDN-TR
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-160-20-5PXDN-TR.pdf
Availability of ECS-160-20-5PXDN-TR
QUANTITY
ECS-160-20-5PXDN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-160-20-5PXDN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-160-20-5PXDN-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X-DN
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-160-20-5PXDN-TR
Related LinksECS-160-2, ECS-160-20-5PXDN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-160-20-5PXDN-TR Details Description
Related parts for ECS-160-20-5PXDN-TR
DIODE ZENER 20V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC RF TXRX MULTIBAND 48-LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 3/16" datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 28POS SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 7.68MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
PRINTJET INLAY CC-M 27/18 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G M31 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf