ECS Inc. International ECS-162.57-20-33-TR
ECS-162.57-20-33-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-162.57-20-33-TR
Brief Description
Crystal 16.2570MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-162.57-20-33-TR.pdf
Availability of ECS-162.57-20-33-TR
QUANTITY
ECS-162.57-20-33-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-162.57-20-33-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-162.57-20-33-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-32
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16.257MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-162.57-20-33-TR
Related LinksECS-162.5, ECS-162.57-20-33-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-162.57-20-33-TR Details Description
Related parts for ECS-162.57-20-33-TR
HOUSING PLST BLACK 1.38" X 1.38" datasheet.pdf
SENSOR HALL EFF MOLDED VANE 3PIN datasheet.pdf
CONN RECEPT WALL MNT 3POS W/SOCK datasheet.pdf
CONN SOCKET 14POS IDC DUAL GO datasheet.pdf
SWITCH BUSHING MOUNT PLUNGER datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 2GHZ 10DFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 82000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf