ECS Inc. International ECS-196-20-23A-TR
ECS-196-20-23A-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-196-20-23A-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ECS-196-20-23A-TR.pdf
Availability of ECS-196-20-23A-TR
QUANTITY
ECS-196-20-23A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-196-20-23A-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-196-20-23A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-64A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency19.6608MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-196-20-23A-TR
Related LinksECS-196-, ECS-196-20-23A-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-196-20-23A-TR Details Description
Related parts for ECS-196-20-23A-TR
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 30DEG 5MM datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.095" 3MM 2LD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf