ECS Inc. International ECS-20-20-1
ECS-20-20-1 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-20-20-1
Brief Description
Crystal 2.0000MHz 30ppm 20pF 500 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U
Datasheet Download
ECS-20-20-1.pdf
Availability of ECS-20-20-1
QUANTITY
ECS-20-20-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-20-20-1
Internal Part NumberEIS-ECS-20-20-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49U
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency2MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)500 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-20-20-1
Related LinksECS-2, ECS-20-20-1 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-20-20-1 Details Description
Related parts for ECS-20-20-1
IC FPGA 199 I/O 240QFP datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 4CH 2MSPS 24-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 740MA 188 MOHM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 20POS 1MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SHOCK RESIST 35MM FNO-5.6 LENS datasheet.pdf