ECS Inc. International ECS-200-20-18-TR
ECS-200-20-18-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-200-20-18-TR
Brief Description
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-200-20-18-TR.pdf
Availability of ECS-200-20-18-TR
QUANTITY
ECS-200-20-18-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-200-20-18-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-200-20-18-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-12
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency20MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.465" L x 0.220" W (11.80mm x 5.50mm)
Height0.098" (2.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-200-20-18-TR
Related LinksECS-200-, ECS-200-20-18-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-200-20-18-TR Details Description
Related parts for ECS-200-20-18-TR
RES SMD 14.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 30ppm 32pF 100 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 6.25K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
PAK50 CONN/ROHS datasheet.pdf
512M MDDR X32 200MHZ IND 46NM datasheet.pdf