ECS Inc. International ECS-2100A-100
ECS-2100A-100 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-2100A-100
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 10.000MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ECS-2100A-100.pdf
Availability of ECS-2100A-100
QUANTITY
ECS-2100A-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-2100A-100
Internal Part NumberEIS-ECS-2100A-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-2100
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency10MHz
Function-
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.213" (5.40mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-2100A-100
Related LinksECS-21, ECS-2100A-100 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-2100A-100 Details Description
Related parts for ECS-2100A-100
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A 8SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.7 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 1.00MM 15POS THRUH datasheet.pdf