ECS Inc. International ECS-2100A-480
ECS-2100A-480 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-2100A-480
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 48.000MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ECS-2100A-480.pdf
Availability of ECS-2100A-480
QUANTITY
ECS-2100A-480 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-2100A-480
Internal Part NumberEIS-ECS-2100A-480
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-2100
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
Function-
OutputHCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)46mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height0.213" (5.40mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-2100A-480
Related LinksECS-21, ECS-2100A-480 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-2100A-480 Details Description
Related parts for ECS-2100A-480
TRANSFORMER 0.20MH 2CT:1CT PULSE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 3.4A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MINI PV CTW 75AU 28-32 AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 370MA 1.42 OHM datasheet.pdf
CAP ARRAY 33PF 50V NP0 0504 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf